החוק צריך לשרת את הצדק, ולא הצדק את החוק
הרברט סמואל -

התחברות לחברים

live chat

פמיניזם סלקטיבי

אורלי מסדה

ראש דסק החדשות של אתר וואלה! אבנר בורוכוב, פרסם בפייסבוק שלו את הפוסט הבא: "לפני יותר משנתיים דיברתי עם חיילת שטענה שחרדי תקף אותה באוטובוס. אחרי שסיפרה את הגרסה שלה, היא לא חיכתה לשאלות נוספות ועברה להרצות על העצמה נשית, על הצורך לצאת נגד מי שרואה בנשים אזרחיות סוג ב', על איך זה שבחברה החרדית אישה היא כלי שרת לצורכי הגבר, ועוד שלל אמירות בומבסטיות. חלקן היו מרשימות, חלקן פופוליזם מתיש, אבל הכל היה מאוד רהוט ומשכנע הערב היא זכתה בתואר נערת ישראל, בתחרות שמדרגת בחורות צעירות בהתאם לאופן שבו הביקיני יושב עליהן. כנראה שהחפצת נשים מגיעה רק עם שטריימל או מגבעת. כשזה פריים טיים בערוץ 2 וחוזה דוגמנות מובטח, המהפכה הפמיניסטית יכולה לחכות".

רבים מהמגיבים שם לא הבינו כלל על מה יצא הקצף: "ההבדל הבולט לעין - בדוגמנות היא בחרה לעסוק, להיות מוטרדת באוטובוס זו לא הייתה בחירה שלה", כתב אחד מהם, ואחרת הוסיפה "לכל אחד יש כוחות ויתרונות משלו ובעולם הגיוני הוא מנצל אותם כדי להתפרנס. זה לא אומר שאין לה שום מחשבה אחרת בראש, או שהדיעות שלה הן קרדום לחפור בו לקידום אג'נדה".

בהמשך לדיון שהתפתח שם, הוסיף בורוכוב והסביר כי "עולם המושגים של מותר ואסור לא שייך כאן. היא לא נבחרת ציבור, היא לא עוברת על החוק, מותר לה הכל. זה לא העניין. הנקודה היא שאין הבדל בין יחס מפלה לאישה על בסיס דת באוטובוס, לבין יחס דומה שמגיע במסווה של כסף, מעמד חברתי ואור זרקורים. אז תבוא ותגיד שפה יש שימוש בכוח, ושם זה בהסכמה מלאה. אתה תהיה צודק, אבל השורה התחתונה תישאר זהה: בשני המקרים האישה נמדדת לפי השיטות הישנות אם זה מותר? זה מותר. היא גם מאוד יפה ואין סיבה שלא תצליח, רק שתשמור את האמירות החברתיות לכאלה שמתכוונות לעשות עם זה משהו, ולא רק להשתמש בזה כמקפצה כדי לשמר את הקיים".

מעבר לשטחיות של המגיבים (בורוכוב כלל לא השווה בין אירוע ההטרדה לבין תחרות נערת ישראל – הוא העמיד את הצהרותיה של הנערה בעד העצמה נשית אל מול ההשתתפות בתחרות והאיר את הפרדוקס), דומה שיש רובד נוסף בתפיסה של הנושא, סמוי מן העין כשלעצמו אך משפיע בעליל על השיח: מקומו של הפמיניזם בחברה, או במילים פשוטות – אנשים רבים עדיין סבורים שהתפיסות הפמיניסטיות (וזכויות האישה בכלל) לגיטימיות, אמנם, וניתן אף להשתמש בהן כדי לנגח את החרדים, את הערבים ואפילו את האפרו-אמריקאים משום מה, אבל הן קיימות רק כברירת מחדל; כאשר הן הופכות לבלתי נוחות אישית, לבלתי כלכליות בשוק ההיפר-קפיטליסטי, או בכלל- מאיימות לערער את צורת החשיבה המקובלת (במיוחד כאשר אותה צורת חשיבה מיוצגת בפריים-טיים) – האנוכיות משתלטת וכל הכוונות הטובות נשכחות.

היטיב לנסח זאת אחד המגיבים שם: "החפצת נשים זה מושג פמיניסטי מפגר. בפועל פה היא מרוויחה כסף טוב, חיה נהדר ומקבלת יחס של מלכה. אצל החרדים היא קיבלה יריקה. יחי ההבדל הקטן."
הוי אומר: לנוכח יריקות, כולם מבינים מדוע אסור להתייחס לנשים כאל חפץ, ולדרוש מהחפץ להופיע בצורה הנוחה לתרבות הגברית השלטת; אולם ברגע שכסף נכנס לתמונה, מיד הופכת 'החפצת הנשים' להיות "מושג פמיניסטי מפגר". ומה בכך שגם עכשיו מתייחסים אל האישה כאל חפץ ודורשים ממנו להופיע בלבוש (ליתר דיוק, בלי לבוש) הנוח לתרבות הגברית השלטת? העיקר שמשלמים לה כסף בשביל זה!

יתכן שאני מחמירה מידי עם אותם מגיבים. אחרי הכול, אולי הם באמת לא מודעים לנזקים החריפים שגורמת תופעת הדוגמניות הקולביות לדימוי העצמי של מיליוני נשים ונערות ברחבי העולם? לאלפי ההתאבדויות? למוסדות לבריאות הנפש המלאים עד להתפקע במוכות אנורקסיה – מחלת הנפש הקטלנית ביותר בארבעים השנים האחרונות? אולי הם לא שמעו על ולריה לוקיאנובה האוקראינית, אשר כדי להשיג אידאל יופי מעוות, בשבועות האחרונים הפסיקה לאכול והחלה להתקיים על אור שמש בלבד, "דיאטה" הזויה שכבר הרגה נשים בעבר? וגם בלי כל זה – אולי הם באמת לא מבינים כי גם (ובמיוחד) כאשר משלמים, ולכאורה הכול נעשה מרצונה של האישה – עדיין ההתייחסות לאישה כאל אובייקט מיני שנועד לספק את יצריו של הגבר הינה משפילה ומסיגה את החברה שלנו מאות שנים לאחור? נניח. אולם איזה תירוץ עומד לנשים אשר מודעות היטב להשלכות הרוחב החברתיות של מעשיהן, ובכל זאת מתעקשות להפוך אותם ללגיטימיים, רק מפני שהן מקבלות תשלום בעבורם?

כאשר הפרט שם את עצמו במרכז, ההומניות נזרקת לאשפה במרוץ אל השקל הבא. אין להתפלא, אפוא, שאנשים כה רבים לא חשים בדיסוננס שבין נאום מנופח בעד זכויות האישה לבין תחרות ביקיני ירודה ומשפילה, או בין הערך הפמיניסטי החשוב של עצמאות פיננסית של האישה לבין תופעת הזנות האיומה הגורמת נזקים מוחלטים ובלתי הפיכים לכל כך הרבה נשים אחרות.

שיתופי פעולה

umovement

דף העמותה במאגר ארגוני זכויות האדם של האו"ם

כנסת פתוחה

אג'נדת "זכויות האזרח" בעריכת הליגה להגנת זכויות האזרח, באתר "כנסת פתוחה".

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!