החוק צריך לשרת את הצדק, ולא הצדק את החוק
הרברט סמואל -

התחברות לחברים

live chat

הירח, התיש וגצל החלמאי

דואי בקר

דומה שבשנים האחרונות, הרשויות לא פוסקות מלהעניק לנו הזדמנויות להיזכר בסיפור המפורסם על בית החולים אשר בנו חכמי חלם מתחת לגשר. המטאפורה היפה והשנונה למצב בו מטפלים בסימפטום במקום במחלה הפכה לקלישאה, ולא בכדי: כה רבים הם המצבים בהם היא פשוט מתבקשת, שהם שחקו את מטבע הלשון עד כלות. מה לעשות שאין דרך טובה יותר להביע את הפליאה על עוצמת הטימטום שמופגן פה השכם והערב.

יחד עם זאת, קשה להעלות על הדעת מקרה יותר מתאים של בניית בית חולים מתחת לגשר, מאשר כמה פרשיות שאירעו לאחרונה, ואשר כמות הכסילות והאטימות המרתיחות שהופגנו בהן איימו לגרום לכך שהמציאות תאפיל על הסאטירה ברמת האבסורדיות שלה.

המקרה הראשון הוא הפתרון אותו מצאו חכמינו לבעיית תמונות-הנשים על האוטובוסים בירושלים. מתברר שבעבר, חרדים וקנאים למיניהם קרעו והשחיתו פרסומות מעל גבי האוטובוסים, אם הפיעו עליהן תמונות של נשים. בתגובה, אגד פשוט הפסיקה לפרסם תמונות של אנשים בכלל - לא נשים וגם לא גברים (כדי שלא תואשם בהדרת נשים, כמובן). אלא שפיתרון זה לא סיפק את הקנאים מהצד השני של המתרס - עסקנים ועסקניות חילוניים - אשר טענו (במידה מסוימת של צדק) מדובר בכניעה של אגד לפורעים החרדים, אשר בסופו של יום משיגים את מבוקשם: העלמת הנשים כליל מהמרחב הציבורי. לפיכך פנתה לבג"צ קבוצה קטנה של ארגונים, ובראשם סיעה במועצת העיר אשר מצעה הציבורי כולל בעיקר פעילות על רקע מאבקי הדתיים-חילוניים בבירה, ודרשה שאגד תיאכף לפרסם את תמונות הנשים.

אגד טענה בתגובה כי היא מפסידה כספים עקב ההשחתה של האוטובוסים הנושאים את התמונות.

העתירה נמחקה, כאשר המדינה התנדבה לחתום עם אגד על הסכם (מחוץ לכתלי בית המשפט), לפיו המדינה תפצה את אגד על כל נזקיה בגין השחתה של אוטובוסים.

הפיתרון הזה פשוט מרתיח. בירושלים מסתובבת קבוצה זעירה של חוליגנים, ואף אחד אפילו לא מעלה על דעתו לטפל בה. במקום זה מפתחים כולם פתרונות מורכבים ומתוחכמים לחמוק מהתמודדות עמה. בתגובת המדינה אפילו נזכרה העובדה, שאגד מעולם לא התלוננה במשטרה על השחתת האוטובוסים שלה! באיזו חוצפה איפוא מתרימים אותי, ואת כל משלמי המיסים, לכסות על הנזקים הללו, שהמשטרה לא מונעת?

אין כל ספק שצריכה להיות האפשרות לפרסם תמונות נשים במודעות, וליתר דיוק - שהדרת הנשים מהן אינה לגיטימית. אולם הפיתרון חייב להיות לתקן את הגשר: לאכוף את החוק והסדר ולמנוע מהפורעים להשחית את המודעות. במקום זה, אגד בנתה תחילה בית חולים בדמות הימנעות מפרסום כלשהו, ולאחר מכן, כשאווילותו של תרגיל זה נחשפה - נבנה בית חולים מטופש הרבה יותר: פיצוי מאת משלמי המיסים על כך שאגד מעוניינת לאפשר לחוליגנים החרדים להשחית את אוטובוסיה מבלי להרגיזם, חלילה.

עדכון: זמן קצר לאחר פרסום המאמר, נתקלתי בדוגמה נוספת, ומקוממת במיוחד, לרפיסות (שלא לומר תמיכה) של אגד כלפי פורעים. טל ניצן פרסמה בדף הפייסבוק שלה עדות אישית על התפרעות אוהדי בית"ר באוטובוס בו נסעה, שכללה רעש רב ונאצות שנאה גזעניות. נהג אגד, לא רק שסירב להתערב - הוא עוד הודיע לה שאם תזמין משטרה, הוא יאשים אותה בשקר(!). בסופו של דבר הוא השתיק את הצעירים, רק לאחר שהיא איימה שתתלונן במשטרה כנגדו אישית. לא במפתיע, התברר כי גם במקרה ההוא, נכח באוטובוס שוטר במדים אשר כמו אגד, נמנע גם הוא מלהתערב.

שיתופי פעולה

umovement

דף העמותה במאגר ארגוני זכויות האדם של האו"ם

כנסת פתוחה

אג'נדת "זכויות האזרח" בעריכת הליגה להגנת זכויות האזרח, באתר "כנסת פתוחה".

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!