החוק צריך לשרת את הצדק, ולא הצדק את החוק
הרברט סמואל -

התחברות לחברים

live chat

שנתיים מאסר בפועל בגין תקיפה ושוד של עובדים זרים ממוצא אריתראי על רקע גזעני

חוה כהן-שטרק

השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב הטיל שנתיים מאסר בפועל על צעירים שהורשעו בעבירות תקיפה ושוד כלפי פליטים, ממניעים גזעניים.

בין השאר, הורשעו הצעירים בעבירות בכך שהכו את הפליטים באמצעות חפצים שונים, דחקו אחד מהכביש באמצעות רכבם וניפצו בקבוק זכוכית על ראשו של השני. כמעט בכל המקרים שדדו הצעירים מהפליטים חפצי ערך כגון סמארטפון ואופניים חשמליים.

בגזר הדין, כתב השופט כי "הנאשמים פעלו כנגד המתלוננים, שלא היו לדידם בבחינת בני אדם הראויים לנוע ולחיות כבני אדם. אלה היו לגישתם "יצורים נעים" שיש לרדוף אותם, להכות בהם ולשדוד את רכושם, וזאת משום השתייכותם לאוכלוסייה זרה השוהה בארץ, נתינים זרים מאפריקה... ניתן להניח כי הנאשמים היו ממשיכים במעלליהם לולא היו נעצרים. הנאשמים ביקשו לעשות כן על פי מטרת התארגנותם ופעילותם... מעשיהם של הנאשמים מזכירים מאורעות מעוררי חלחלה. מעשים חשוכים של רדיפת בני אדם אך ורק בשל היותם שונים וזרים לתוקפים. יש בהתנהגותם של הנאשמים כדי להבחיל ולעורר קבס. צעירים בני העם היהודי פועלים כנגד בני אדם, שהינם עבורם "לא כלום", יצורים נעים, שראוי להכותם, לאמללם ולשדוד רכושם...".

השופט רוזן, הידוע כשופט אמיץ אשר לא מהסס לנקוט עמדות נחרצות בנושאים עקרוניים, אכן הניח את אצבעו על הנקודה המדויקת אשר מזעזעת כל כך במעשיהם של הצעירים: הדה-הומניזציה שהם עשו לקורבנותיהם, אשר בשלה (ורק בשלה) הם היו מסוגלים לבצע מעשים פליליים קיצוניים, אשר לא היו מעלים על דעתם במצב נורמלי. הנאשמים עצמם הצביעו לתומם על הפגנות כנגד העובדים הזרים, כגורם העיקרי שהצית את מסע הטירוף שלהם.

גזר דין זה, אשר ניתן בשבוע בו פסל בג"צ את התיקון החדש לחוק המסתננים והורה על סגירתו של מתקן "חולות", מהווה אות אזהרה אדום בוהק לכל אותם פוליטיקאים ומובילי דעת-קהל, אשר רוכבים על גלי הגזענות המתגברים בקרב ההמון, ופעמים רבות מהלכים על הקו הדק העובר בין חופש הביטוי לבין הסתה של ממש. כאשר השר נפתלי בנט מתייחס להחלטת בג"צ כ"הניתוק של ההחלטה מהמציאות בשטח הוא הפקרת חייהם של תושבי דרום תל אביב", הוא מעודד את האוירה הציבורית הרואה בכל פליט סכנה ודאית לחייהם של הישראלים, ועל רקע זה אין להתפלא כי קמים לעם ישראל מושיעים בדמות אותם צעירים הצדים את הפליטים ברחובות כחיות. כאשר ח"כ איילת שקד ממפלגתו משתתפת בהפגנה כנגד החוק תחת השלט "שופטי בג"צ הרגתם אותנו", מתחדד המסר הלאומני הנוקב: או אנחנו או הם, או כפי שהיטיב לבטא זאת ח"כ אלי ישי: "שופטי בג"צ העדיפו את עתיד המסתננים על פני עתיד המדינה ואזרחיה". גם יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין ביטא את תחושת הקטסטרופה אשר הם חשים, ואמר כי "שופטי העליון הפקירו את תושבי תל אביב, אילת ואת אזרחי ישראל כולם אשר נותרים חשופים אל מול שטף המסתננים..." ושר הפנים גדעון סער אף איים לשנות את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, כך שיגביל את יכולתו של בג"צ לבקר חוקים מפרי-זכויות-אדם שתחוקק הכנסת.

התבטאויות אלו מעוררות מחשבות נוגות על מקומן של זכויות האדם ומוסריות פשוטה בשיח הציבורי כיום. אם נבחרי ציבור מתירים לעצמם להשתלח בבג"צ על אשר עצר את הפרת זכויותיהם הבסיסיות של הפליטים, תוך שימוש ברטוריקה המוכרת לנו ממשפטם של הצעירים ששדדו והיכו את אותם פליטים - נקל לשער מה תהיה דעתם האמתית על בית המשפט המחוזי, הדוחה בשתי ידיים את הנימה הגזענית והאלימה הזו והמשמש כמוכיח בשער, השב ומזכיר לנו את עובדת אנושיותם של בני הגזעים האחרים.

האמור מייצג את דעתה האישית של הכותבת בלבד.

שיתופי פעולה

umovement

דף העמותה במאגר ארגוני זכויות האדם של האו"ם

כנסת פתוחה

אג'נדת "זכויות האזרח" בעריכת הליגה להגנת זכויות האזרח, באתר "כנסת פתוחה".

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!